«Сподіваюся, що запрацює колективний розум», — Мирослав Маринович про святкування Різдва 25 грудня

Рішення Православної Церкви України дати можливість обирати громаді, коли саме проводити Різдвяне Богослужіння, 25 грудня чи 7 січня, є правильним. Таким чином це зменшує ймовірність розколу, але при цьому розпочинає рух в напрямку відзначення Різдва за Григоріанським календарем.

Про це в коментарі УНН розповів релігієзнавець Мирослав Маринович.

«Я вважаю це рішення правильним і, я би сказав, навіть дещо запізнілим. В ідеалі, щоб обидві Церкви, Православна та Греко-Католицька, спільно прийняли таке рішення і рухалися в даному напрямку», – зазначив Маринович.

Чи можливий після такого рішення розкол у Церкві – релігієзнавець не виключає такої ймовірності.

«Досвід Греко-Католицької Церкви говорить, що ймовірність його є дуже велика. Греко-католицька громада розділилася на дві частини, старокалендарники і новокалендарники, які достатньо довго ворогували між собою. І саме тому, що трапився цей розкол у Чикаго, сьогодні Греко-Католицька Церква не поспішає втручатися в питання календаря і чіпати цю тему, аби не викликати нових поділів. Проте, я знаю, що в середовищі греко-католиків, особливо молодих, є виразне бажання святкувати Різдво разом з усім світом. У випадку ПЦУ все ще більш зрозуміло, тому що Константинополь відзначає Різдво саме за Григоріанським календарем. І схильність до того, щоб перейняти цей календар, є ніби підсиленою. Я не знаю, чи є пряме втручання Патріарха Константинопольського. Не думаю, що є пряме втручання. Але пропозиція дати можливість людям робити вибір самостійно – найрозумніше рішення в цій ситуації», – вважає Мирослав Маринович.

Ситуація, яка існувала до дозволу проводити Різдвяні богослужіння 25 грудня, була кривдячою щодо тих, хто бажав відзначати Різдво за Григоріанським календарем. Але, зі слів релігієзнавця, якби зараз ПЦУ ухвалила рішення щодо Богослужіння лише 25 грудня, то воно б стало кривдячим для тих, хто не хоче переходити. Це в будь-якому випадку спричинило б розкол у самій Церкві.

«Потрібно виділити певний час, подивитися, як реагуватимуть віряни, дати їм можливість святкувати так, як до душі, і через 10-20 років ми матиме вже зовсім іншу картину, ніж сьогодні. А зараз нам треба не вихлюпувати ворожнечу назовні і дорослішати як суспільство. Наша емоційна натура схильна до ворогування, але сподіваюся, що запрацює колективний розум», – додав Мирослав Маринович.

Джерело