Жирна їжа спричинила тривогу в пацюків. На людей вона може впливати так само

Ожиріння, викликане надмірним вживанням жирної їжі, спричинило збільшення тривожності у піддослідних пацюків. Це пов’язали зі змінами у мікрофлорі, що супроводжуються порушенням сигналювання між кишківником та мозком. Враховуючи значне поширення ожиріння та збільшення відсотка жирної їжі у раціоні сучасних дітей, науковці припустили, що таке харчування у підлітковому віці може підвищувати ймовірність появи психіатричних захворювань у дорослому віці. Про це повідомили у журналі Biological Research.

GIPHY

Як запідозрили зв’язок жирної їжі з тривожністю?

Тривожність та ожиріння часто супроводжують одне одного і стають все більш поширеними в умовах сучасності. Вже було відомо, що надмірне споживання жирної їжі спричиняє запалення в мозку, особливо у регіонах, які пов’язані з розвитком тривожності. Утім, механізми, які спричиняють цей зв’язок досі були невідомими, тож команда науковців з Бразилії та США узялася дослідити, чи не залучена до появи тривожності кишкова мікрофлора.

Чим зашкодила пацюкам жирна дієта?

Протягом 9 тижнів науковці годували пацюків раціоном з високим вмістом жиру або ж звичайним раціоном — останні були контрольною групою. Протягом цього часу раз на тиждень у пацюків брали зразки калу для аналізу мікрофлори кишківника. Виявилося, що у контрольної групи мікрофлора була значно різноманітнішою, ніж у тієї, що вживала жирну їжу.

Наприкінці 9-тижневого періоду всі пацюки проходили поведінкові тести для визначення рівня тривожності. В одному із тестів пацюків поміщали у центр лабіринту, два шляхи з якого були огороджені з боків високими стінками, а два інших — лише низькими перегородками. Пацюки, які вживали жирну їжу частіше за контрольних пацюків обирали той шлях лабіринтом, де їх не обмежували його стінки — таку поведінку науковці пов’язали із більшою тривожністю.

Після закінчення експерименту пацюків піддавали евтаназії та досліджували рівень виділення мРНК у ядрах серотонінергічної системи мозку, яка впливає на підтримання нормального настрою та апетиту. Виявилося, що надмірне споживання жирної їжі спричиняло збільшення експресії такої мРНК, у тому числі в регіонах, які регулюють тривожну поведінку.

Що це все означає?

Відкриття зв’язку між жирною їжею, порушенням мікрофлори та тривожністю допоможе створити лікування психіатричних захворювань, зокрема тривожного розладу, засноване на компенсації пошкодження мікрофлори кишківника. Звичайно, для цього потрібно дослідити також те, як жирна їжа та пов’язане із нею ожиріння впливатимуть на появу тривожності в людей.

  • Виявилося, що у чоловіків, які споживали багато жирної їжі, частіше народжувалися нащадки із порушеннями обміну речовин. Це пов’язали з пошкодженням сперми у придатках.
  • Науковці також довели, що причиною ожиріння може бути не банальне переїдання, а інсулін, який сприяє накопиченню жиру в організмі. Про це свідчить так звана «інсулінова» теорія ожиріння.

Джерело