Врятувати Землю. Навіщо NASA вдарило по астероїдуСюжет

Фото: NASA Фотографія Діаморфоса, зроблена зондом DART перед зіткненням

Американський космічний апарат DART за рік після запуску заплановано зіткнувся з невеликим астероїдом Діморфос.

Зонд американського космічного агентства NASA врізався в астероїд Діморфос, щоб змінити його орбіту. Місія отримала назву DART і стала першим у світі проектом зміни траєкторії руху астероїдів у рамках вироблення механізму планетарного захисту. DART допоможе вченим зрозуміти, наскільки таке зіткнення може бути ефективно, якщо одного разу якийсь астероїд справді «прицілиться» до Землі. Кореспондент.net розповідає подробиці.

 

Перша випробувальна місія планетарного захисту

Американський зонд DART, який важить 550 кілограмів, протаранив 160-метровий астероїд Діморф, що стало першою перевіркою планетарного захисту на практиці. Трансляція із центру управління проектом велася на YouTube.

DART (Double Asteroid Redirection Test) вирушив у космос у листопаді минулого року і був створений для першої перевірки практично одного з методів захисту Землі від потенційно небезпечних для неї астероїдів — контрольованого тарана.

Його суть полягає в тому, що шляхом заздалегідь запланованого зіткнення астероїда з великим апаратом можна змінити його траєкторію руху, що допоможе нашій планеті уникнути катаклізму.

В якості пробного тіла був обраний астероїд Діморфос, що входить у подвійну систему (65803) Дідімос (діаметр близько 780 метрів), що обертається навколо Сонця і зближується із Землею, але не небезпечна для неї.

Дідімос та Діморфос на знімку зонда DART / NASA

27 вересня 2022 зонд врізався на швидкості 6,7 кілометра в секунду в Діморфос. За планом таке зіткнення має створити кратер діаметром близько 20 метрів і змінити період обертання астероїда навколо Дідімоса на кілька хвилин.

До зіткнення Діморфос вимагалося приблизно 11 годин 55 хвилин, щоб облетіти Дідімос. Очікується, що зіткнення змінить період звернення приблизно до 11 години 45 хвилин.

NASA опублікувало ролик про останні десять хвилин життя DART. На прискореному вдесятеро відео показано процес зближення зонда з астероїдом, аж до останнього кадру, отриманого за секунду до зіткнення, повідомляє сайт NASA.

Під час зближення із подвійною системою астероїдів DART безперервно вів зйомку Діморфа за допомогою камери DRACO (Didymos Reconnaissance and Asteroid Camera), утримуючи його в центрі кадру та коригуючи на основі знімків свою траєкторію.

Усі знімки у стислому вигляді одразу передавалися на Землю, завдяки чому було змонтовано відео зближення зонда з астероїдом. Останні шість кадрів показуються з тією ж швидкістю, якою вони передавалися Землю.

Армагеддон-2027. Чи є порятунок від астероїдів

Останній знімок, який DART встиг передати на Землю лише частково, отримано з відстані шести кілометрів від поверхні Діморфоса за секунду до зіткнення. На ньому показана ділянка астероїда, заповнена валунами, розміром близько 16 метрів.

Найдетальніший знімок поверхні астероїда Діморфос / NASA

Про успішність проекту можна буде говорити, коли будуть проаналізовані дані спостережень наземних і космічних телескопів за Дідімосом, а ударний кратер, що вийшов, повинен сфотографувати найближчими днями італійський кубсат LICIACube, який був запущений в космос разом з DART і відокремився від нього за кілька днів до тарану.

LICIACube поки що надіслав фотографію астероїдів через кілька хвилин після зіткнення із зондом:

NASA

На 2024 рік заплановано місію Європейського космічного агентства ESA під назвою Hera, яка дозволить більш ретельно вивчити наслідки зіткнення з астероїдом. До астероїдів вона прибуде 2027 року.

Сам апарат Hera буде оснащений оптичною та інфрачервоною камерою, а також лідером (лазерним радаром) для побудови точної карти рельєфу Дідімоса та Діморфоса.

Крім того, як і DART, Hera супроводжуватимуть кубсати з додатковими науковими приладами: Milani зі спектрометром ближнього інфрачервоного діапазону та інструментом для дослідження пилу, та Juventas, який буде оснащений георадаром і, через якийсь час, спробує сісти на Діморфос.

 

Ризики зіткнення астероїдів із Землею

Відділ координації планетарної оборони (Planetary Defense Coordination Office), метою якого є захист Землі від загроз з космосу, NASA створило в січні 2016 року.

У зоні відповідальності відділу: нагляд над усіма проектами NASA, метою яких є пошук та вивчення астероїдів та комет, що проходять поряд з орбітою Землі, а також міжурядова координація відповідей на будь-які потенційні загрози планеті з космосу.

PDCO проводить щорічні навчання, покликані відпрацювати на випадок подібної небезпеки чіткий та злагоджений механізм дій. З позаминулого року навчання стали по-справжньому глобальними: у рамках Всесвітньої конференції із захисту планети до США приєдналися ESA, Роскосмос та їхні партнери з усього світу.

Напередодні запуску заступник керівника NASA Томас Зурбухен повідомив, що ризиків для Землі зіткнутися з астероїдами, відомими вченим, протягом найближчих 100 років немає.

«Будьте спокійні, цей астероїд не є зараз і не буде загрозою. Жоден з відомих нам сьогодні об’єктів не є загрозою в наступні 100 років або близько того», — заявив Зурбухен.

Він зазначив, що вченим зараз відомі близько 40 відсотків об’єктів розміром понад 140 квадратних метрів, а решту 60 відсотків тільки потрібно знайти. Загалом дослідники ідентифікували близько 27 тисяч астероїдів поблизу Землі.

Зіткнення з великим небесним тілом може стати для Землі справжньою катастрофою планетарного масштабу.

Залежно від швидкості та розміру астероїда, він може знищити нашу планету, зробити її непридатною для життя або щонайменше спричинити хвилю землетрусів, цунамі та інших масштабних катаклізмів.

Так вже сталося 66 мільйонів років тому, коли аналогічне зіткнення призвело до масового вимирання тварин, які мешкали на нашій планеті в мезозойську еру — у тому числі динозаврів.

Частота падіння двійників «динозаврового» астероїда

На сьогоднішній день головним претендентом на зіткнення із Землею є астероїд Бенну. Його називають «астероїдом судного дня». Кілька років тому до нього літала міжпланетна станція OSIRIS-REx.

За 2,5 роки своєї роботи OSIRIS-REx картографувала астероїд, визначила його властивості, з’ясувала, що Бенну активний, знайшла на поверхні розколоті валуни, фрагменти астероїда Веста та органічні речовини, а також простежила хід його еволюції.

Крім того, апарат взяв ґрунт із північної півкулі астероїда, загальна маса зібраної речовини склала 400 грамів. Очікується, що капсула з ґрунтом астероїда, що повертається, здійснить посадку на полігоні в штаті Юта 24 вересня 2023 року.

 

Джерело