Видалення обох яєчників до 40 років нашкодило білій речовині мозку жінок

Видалення обох яєчників у віці до 40 років зменшило цілісність білої речовини мозку жінок, спричинивши зміни, подібні до змін при деменції. Хоча у таких жінок не помічали накопичення амілоїду та тау-білка, які супроводжують хворобу Альцгеймера, науковці припустили, що зміни, пов’язані з цією хворобою, можуть проявитися у більш пізньому віці. Такі результати підкреслюють ризики видалення яєчників у віці до 40 років. Їх опублікували у журналі Alzheimer’s and Dementia.

MART PRODUCTION / Pexels

З чим пов’язали негативні зміни у мозку?

Науковці провели магнітно-резонансну томографію мозку жінок, які пройшли передменопаузне видалення обох яєчників у віці до 40 років, 40-44 та 45-49 років, а також тих, хто не мав такої операції. Виявилося, що жінки, яким видалили яєчники у віці до 40 років, мали найбільш виражені зміни у цілісності білої речовини. У групи, якій видалили яєчники у віці 45-49 років, також були патологічні зміни, однак не такі виражені.

Зміни цілісності білої речовини спостерігали у мозолистому тілі та нижній лобній звивині, що зазвичай пов’язують з такою патологією, як судинна деменція, тобто деградація нейронів внаслідок недостатнього кровопостачання. Ці зміни пов’язали зі зміною гормонального фону, а особливо — вироблення гормону тестостерону.

Хоча яєчники в першу чергу продукують жіночі гормони, вони також виробляють тестостерон, який впливає на організацію та активацію нервових тканин. І саме зниження вироблення тестостерону пов’язали з порушенням цілісності білої речовини, адже у жінок, які отримували терапію естрогеном, одним із жіночих гормонів, патологічні зміни також були вираженими.

  • Попереднє дослідження також показало, що блокування чутливості до іншого гормону — греліну, який викликає голод, спричинило погіршення пам’яті у пацюків. Це підкреслює важливість вивчення дії гормонів на мозок.

Джерело