Віброкапсула у шлунку дозволить наїдатися меншими порціями

Інженери створили капсулу для ковтання, яка завдяки вібрації у шлунку змушує організм відчувати ситість з меншою на 40 відсотків порцією їжі. Як показали досліди на тваринах, капсула успішно стимулює рецептори у шлунку, які сповіщають організм про його достатнє наповнення. Винахід може згодитися як лікування ожиріння, зазначає MIT News. Стаття опублікована у журналі Science Advances.

Прототип віброкапсули. MIT News

Як створили капсулу?

Попередні дослідження показували, що вібрації, застосовані до м’язів, створюють враження сильнішого їх розтягнення, ніж насправді. Шлунок теж має м’язи, а також має механорецептори, які при пороговому розтягуванні шлунка сповіщають мозок про достатнє наповнення їжею, знижуючи апетит. Тому науковці Массачусетського технологічного інституту з колегами зацікавилися, чи зможуть вібрацією змусити шлунок посилати до мозку сигнал, що він розтягнувся, з меншою кількістю їжі та раніше пригнітити голод і апетит. Так вчені дійшли до прототипу капсули розміром із пігулку мультивітамінного комплексу, яка при потраплянні в шлунок починає вібрувати. Вібромотор у ній живить батарея з оксиду срібла, але його робота починається лише після того, як шлунковий сік розчинить желатинову оболонку капсули та уможливить необхідні контакти електронної схеми. Дію пристрою у реальних умовах перевірили поки на свинях.

Який ефект проявила капсула на тваринах?

У дослідах свиням давали проковтнути капсулу за 20 хвилин до їди, щоб активувати її завчасно. Як з’ясувалося, засіб успішно пригнічує апетит — тварини з’їдали після капсули на 40 відсотків менше їжі, ніж коли не ковтали пристрій. Через це вони повільніше набирали вагу, ніж тварини без капсул. Ефект проявився і в результатах аналізу на гормони: у свиней натще після капсули гормони ситості виділялися, як і при поїданні їжі. При цьому жодних негативних побічних ефектів від капсули у тварин не помічали.

Науковці кажуть, що їхній результат може мати важливе значення у розробленні доступного лікування ожиріння, тому що наявні ефективні ліки мають високу ціну, яка унеможливлює терапію для багатьох, хто її потребує, а інші підходи бувають недієві чи небезпечні. Однак надалі інженери хочуть вдосконалити винахід, щоб змусити капсулу надовше залишатися у шлунку, та планують наділити пристрій можливістю дистанційного вмикання та вимикання вібрації.

  • Раніше вчені продемонстрували електричну капсулу із протилежною дією — вона стимулює шлунок та змушує вироблятися гормони голоду. Вона може допомогти пацієнтам із поганим апетитом чи нудотою.

Джерело