Вчений, що відсидів за створення перших генетично редагованих дітей, повернувся у свою лабораторію

Китайський дослідник Хе Цзянькуй, що створив перших у світі генетично відредагованих дітей, після виходу з в’язниці повернувся до роботи у своїй лабораторії, щоб шукати лікування генетичних захворювань. Він був засуджений 2019 року до трьох років ув’язнення після заяви про те, що двох дівчат-близнючок він відредагував ще на етапі ембріонального розвитку, порушивши цим медичну заборону модифікації людських зародків. Про таке повідомив The Guardian.

Хе Цзянькуй. SOPA Images/LightRocket/Getty Images

👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!

Як науковець відредагував людей?

Китайський дослідник Хе Цзянькуй (He Jiankui) став відомим на весь світ 2018 року, коли заявив, що новонароджені Лулу та Нана були ним відредаговані ще на етапі ембріонів, щоб зробити їх генетично несприйнятливими до інфікування вірусом імунодефіциту людини. Він скористався новітньою технологією редагування CRISPR-Cas9, щоб внести відповідні зміни у ДНК. Тоді на Хе вилилася хвиля критики з усього світу через те, що наразі у медичній галузі неприйнятно втручатися у геном людських ембріонів, оскільки не виключені ризики внесення небажаних змін, які призведуть до хвороб у дітей. Крім того, науковець не отримував належної згоди сімей на модифікацію ембріонів, підробивши документ про схвалення експерименту етичною комісією. І хоч він визнав, що діяв надто швидко, просуваючи ідею генетично редагованих ембріонів, але не жалкує про свої дії.

  • Між тим, інші науковці експериментують з тим, як використати CRISPR для лікування вже наявної ВІЛ-інфекції. І вони знайшли потенційний спосіб знешкодити вірус, щоправда, поки що у культурі людських клітин у лабораторії.

Джерело