У метро Києва декомунізують мозаїчне панно з червоноармійцем

У 2025 році столичний метрополітен продовжить процес декомунізації, демонтувавши низку радянських символів, які залишилися на деяких станціях підземки. Одним із найпомітніших елементів, що підлягають усуненню, стане мозаїчне панно із зображенням червоноармійця на станції «Палац Україна».

Про це повідомили новини Київ 12 лютого.

Окрім цього зображення, на станції є й інші декоративні елементи, що нагадують про радянське минуле, зокрема зірки із серпами та молотами, які прикрашають колійні стіни. Наразі, аби приховати ці символи від пасажирів, адміністрація метро тимчасово закрила панно гіпсокартонною фальш-стіною, а карбовані радянські емблеми закрили листами оцинкованої сталі.

Демонтаж мозаїки із зображенням військовослужбовця Червоної армії та супровідного напису «РККА 1918», що розшифровується як «Рабоче-крестьянская Красная армия», заплановано на перший квартал 2025 року. Також буде видалено всі інші комуністичні зображення, що залишилися на стінах станції. Станція “Палац Україна”, як показує схема метро Київ, розташована на синій гілці метрополітену.

Очищення київського метро від радянських символів торкнеться й інших станцій. Зокрема, на «Майдані Незалежності» планується демонтувати верхню частину барельєфів із серпами та молотами, які досі збереглися у декорі станції.

На станції «Вокзальна», що є пам’яткою архітектури місцевого значення, заплановано прибрати бронзові медальйони, присвячені радянській пропаганді, а саме темам «дружби народів» і «влади рад». Враховуючи історичний статус цієї станції, перед початком робіт необхідно отримати дозвіл від відповідних пам’яткоохоронних органів.

Також у Києві триває дискусія щодо збереження архітектурної спадщини радянської доби. У Дніпровському районі столиці, на фасаді школи №31, розташованої на вулиці Березневій, 5, знаходиться цінна монументальна мозаїка, яку планують закрити утеплювачем під час ремонтних робіт.

Як зазначає дослідниця архітектури модернізму та монументального мистецтва Ельміра Еттінгер, ця керамічна композиція була створена у 1962 році й вважається найстарішою зі збережених мозаїк Києва.

Автори цього твору – художники Нінель Гаркуша, Петро Кашеваров та Володимир Машкара.

Еттінгер звертає увагу, що ця мозаїка є особливою пам’яткою, оскільки це остання відома робота Нінель Гаркуші, створена в Києві та Київській області.