Сон не допоміг позбутися токсинів у мозку

Виведення токсичних речовин під час сну виявилося на 30 відсотків нижчим, ніж під час неспання, хоча довгий час вважалося, що основною функцією сну є саме очищення мозку від токсинів. Відкриття зробили на піддослідних мишах, але припускають, що воно буде справедливим і для людей. Таке дослідження опублікували у журналі Nature Neuroscience.

GIPHY

Як виявили зниження виведення токсинів?

Попри популярність гіпотези про те, що сон допомагає виводити токсичні речовини з мозку, досі були лише непрямі докази цього. Щоб перевірити цю гіпотезу, команда вчених ввела в мозок мишей флуоресцентну фарбу і спостерігала за тим, як вона буде виводитись з мозку в трьох станах: неспання, сон та під наркозом.

Виявилося, що сон та наркоз спричиняли не підвищений, як вважалося раніше, а знижений кліренс — об’єм крові та інших біологічних рідин, який звільняється від чужорідної речовини за певний час. Зокрема, у мишей, які спали, кліренс був знижений на 30 відсотків порівняно з контрольною групою, яка не спала. Введення наркозу спричиняло зниження кліренсу аж на 50 відсотків. Оскільки сон є життєвою потребою усіх ссавців, науковці вважають, що їхня знахідка поширюватиметься і на людей.

Що ще відомо про сон?

😴 Хоча виявилося, що сон не допомагає мозку позбуватися токсинів, науковці все ще наголошують на його важливості для здоров’я. Зокрема, обідній сон пов’язали з кращими розумовими здібностями у літньому віці, а короткий сон у середньому віці — з деменцією в старості.

🧬Ще одна популярна гіпотеза щодо функції сну говорить про те, що під час сну дефекти ДНК у нервових клітинах ефективніше виправляються.

📖 Якщо ви хочете знати про сон іще більше, пропонуємо ознайомитися з уривком книги Метью Вокера «Чому ми спимо».

Джерело