Сказ: що варто знати про хворобу і як запобігти інфікуванню?

Луцький районний відділ ДУ «Волинський ОЦКПХ МОЗ» інформує про напружену епізоотичну ситуацію сказу серед тварин. Цього року від хвороби в Харківській області померла людина.

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, щорічно сказ є причиною майже 60 тисяч смертей у 150 країнах світу. Тому дуже важливо підвищувати обізнаність про небезпечну хворобу, а медичним працівникам і фахівцям у сфері громадського здоров’я забезпечувати надання своєчасної кваліфікованої допомоги. Захворюванню можна запобігти, щорічно вакцинуючи свійських та домашніх тварин, уникаючи контактів із дикими тваринами і звертаючись за медичною допомогою відразу після потенційного зараження, до моменту появи перших клінічних симптомів.
У Луцькому районі в 2023 році зареєстровано 786 звернень людей з приводу покусів тваринами (в т.ч. безпритульними), у 12 випадках підтверджено сказ тварин (свійські — 7, дикі — 5), 300 особам призначено курс профілактичних щеплень. У 2024 році з приводу покусів вже звернулося 126 осіб.

За період січня-лютого 2024 року в районі вже зареєстрований підтверджений випадок сказу лисиці у м. Ківерці. Серед людей хвороба востаннє реєструвалася у 2014 році.

Що ж це за хвороба і як вберегтися?

Сказ – це гостре інфекційне захворювання людини і теплокровних тварин, яке виявляється в ураженні центральної нервової системи. Збудником сказу є фільтрівний вірус. Сказ зараховано до особливо небезпечних хвороб.

Зараження людини сказом відбувається в основному через укуси хворою твариною чи внаслідок попадання її слини на свіжі поранення, подряпини шкіри або слизових оболонок. Інфікування людини сказом відбувається здебільшого від диких хижих (вовки, лисиці) чи домашніх тварин (коти, собаки), а також сільсько- господарських тварин.

Інкубаційний період сказу триває досить довго у середньому 1-3 місяці (хоча може тривати й до року), і перші ознаки хвороби виникають пізно, коли у мозку вже відбулися руйнівні процеси (набряк, крововилив, деградація нервових клітин), що робить лікування практично неможливим.

Хвороба має три періоди:

• Продромальний – триває 1-3 дні. Супроводжується підвищенням температури до 37,2-37,3°С, пригніченим станом, поганим сном, безсонням, занепокоєнням хворого. Біль у місці укусу відчувається, навіть якщо рана зарубцювалась.

• Стадія порушення – триває від 4 до 7 днів. Виражається в різко підвищеній чутливості до найменших подразнень органів чуття: яскраве світло, різні звуки, шум викликають судоми м’язів кінцівок. Хворі стають агресивними, буйними, з’являються галюцинації, марення, відчуття страху.

• Стадія паралічів – настає параліч очних м’язів, нижніх кінцівок. Важкі паралітичні розлади дихання викликають смерть. Загальна тривалість хвороби 5-8 днів, зрідка 10-12 днів. Головною ознакою захворювання диких тварин є зміна поведінки, насамперед, втрата відчуття страху. Звірі втрачають обережність і вдень з’являються у населених пунктах, нападають на людей і тварин. З метою попередження сказу ветеринарною службою ведеться боротьба зі сказом серед собак, знищення бродячих тварин, профілактична вакцинація свійських тварин.

Запам’ятайте, що поява диких тварин у населених пунктах, а особливо вдень – одна з характерних ознак захворювання їх на сказ. Щорічно в Україні реєструється понад 100 тисяч осіб, що звернулись у медичні заклади з приводу укусів тваринами, з яких 60% отримують направлення за показниками підозри інфікування сказом. Найнебезпечніші укуси інфікованої тварини в голову, шию, кисті та пальці рук. При несвоєчасно проведених щепленнях, які здійснюються після укусу інфікованої тварини, хвороба закінчується смертю. Запам’ятайте: вірус сказу виділяється із слиною тварин за 10 днів до появи у них зовнішніх ознак захворювання. Тому можна заразитися і від нібито зовсім здорової тварини.

Що робити, якщо вас вкусив чи подряпав ссавець або на шкіру чи слизову потрапила його слина?
— Ретельно (щонайменше упродовж 10-15 хвилин) промивайте місце ураження проточною водою із милом.
— Обробіть краї рани чи подряпини антисептиком або спиртовим розчином та накладіть асептичну пов’язку.
— Якщо рана сильно кровить або це артеріальна кровотеча – не гайте часу і викликайте швидку медичну допомогу.
— Якнайшвидше зверніться по медичну допомогу для проведення щеплення антирабічною вакциною.

В кожній області визначені центри антирабічної допомоги: лікарі центрів надають медичну допомогу пацієнтам, які звертаються в разі укусів, подряпин, ослинень тваринами, проводять первинну обробку, призначають та проводять курс антирабічних щеплень в разі необхідності.

Про «40 уколів в живіт» не йдеться. Зазвичай графік вакцинації складається з 5 щеплень: 0-й день (день звернення до лікаря), а потім у третій, сьомий, чотирнадцятий і двадцять восьмий дні. Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

Наразі усі області забезпечені антирабічною вакциною, вона безоплатна для пацієнтів. Станом на початок лютого це понад 50 тисяч доз вакцин, ще 15 тисяч доз зберігається на рівні країни і будуть розвезені в найближчі тижні.

Джерело