РНК-вакцина успішно націлила імунну систему проти пухлини мозку у чотирьох перших пацієнтів

Попереднє випробування на чотирьох пацієнтах вказало, що мРНК-вакцина здатна швидко націлювати імунну систему на боротьбу з вкрай агресивною формою раку мозку гліобластомою. Усього за кілька годин після введення ін’єкції пухлини, що зазвичай уникають реакції імунної системи, стали видимі для імунних клітин. Це може допомогти організму побороти хворобу, яка наразі вбиває людину зазвичай протягом року від діагностування. Дослідження опубліковане у журналі Cell.

University of Florida

👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!

Як вакцина може допомогти проти небезпечного раку мозку?

Зараз в онкології використовують низку підходів для лікування гліобластоми. Це і хірургічне видалення пухлини, і хімієтерапія, і променеве лікування. Однак всі вони недостатньо ефективні, залишаючи для пацієнтів усього в середньому 15 місяців життя після постановки діагнозу.

Однією з причин, чому гліобластома така смертельна, є імуносупресивне середовище пухлини. Це означає, що ракові клітини виробляють речовини, які приховують їх від імунних клітин, здатних їх убити, і навіть спричиняють загибель імунних клітин. Тому навіть якщо після лікування залишиться кілька клітин гліобластоми у мозку, вони зможуть безперешкодно розростися у нову пухлину.

Вакцини проти раку покликані цьому запобігти. Як і у випадку з інфекційними хворобами, вони можуть натренувати імунну систему ефективно виявляти злоякісні клітини та атакувати їх. У новому дослідженні вчені протестували на людях нову мРНК-вакцину проти гліобластоми, перевіривши її безпечність.

Як діє експериментальна мРНК-вакцина проти раку мозку?

Для того, щоб створити вакцину, науковці відібрали зразки пухлин гліобластоми від чотирьох прооперованих дорослих пацієнтів. Зі злоякісних клітин вилучили мРНК, яка є універсальною для всіх клітин пухлини пацієнта, та розмножили. Відтак їх загорнули у ліпідні наночастинки пошарово, наче цибулю. Завдяки цьому імунна система при виявленні частинок в організмі сприйматиме їх як небезпечних патогенів і тренуватиметься їх знищувати, націлюючись водночас на ракові клітини з аналогічною мРНК.

Вже через кілька годин після внутрішньовенного введення ін’єкції у всіх пацієнтів відмітили зростання рівня запальних білків, які свідчать про активацію імунних клітин. Протягом наступних 48 годин пухлини перетворилися з імунно «холодних», з малою кількістю імунних клітин та пригніченою імунною реакцією, на «гарячі» — з великою кількістю імунних клітин та активною імунною реакцією. Це супроводжувалося відповідними побічними діями, як-от гарячкою, ознобом та нудотою, що минали за кілька днів.

Здебільшого такі пацієнти після лікування живуть 6 місяців без прогресування хвороби, але двоє учасників протрималися 8 і 9 місяців, а один ще прожив 9 місяців після прогресування. Щодо четвертого пацієнта дані поки невідомі.

Що означають нові результати про потенціал нової вакцини?

Поки що вчені встановили безпечність підходу, але не можуть оцінити ефективність мРНК-вакцини проти раку, оскільки її протестували на невеликій кількості пацієнтів. Однак попередні тестування на 10 собаках із раком мозку показали, що вакцина подовжує тривалість їхнього життя із 30-60 днів до 139 днів. Подібні дані про дієвість до того отримали в дослідах на мишах, що дає надію на те, що лікування добре спрацює і в людей.

Щоб уточнити ефективність мРНК-вакцини проти гліобластоми, вчені планують незабаром провести тестування на 24 дорослих і дітях. І якщо вакцина покаже себе й надалі безпечною, то її перевірять на додаткових 25 дітях із раком мозку.

  • Проти агресивних дифузних гліом мозку нещодавно випробовувала вакцину інша група науковців. У тестуванні на 33 людях вона показала безпечність і здатність викликати імунну реакцію у понад 80 відсотків пацієнтів.

Джерело