В Україні з 1 січня 2025 року замість МСЕК (медико-соціальних експертних комісій) запрацювали експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування, які будуть оцінювати стан здоров’я людей та ухвалювати рішення про встановлення інвалідності.
Як повідомив начальник управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації Юрій Легкодух, відтепер експертизу щодо встановлення інвалідності для повнолітніх осіб проводитимуть експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи на базі дев’яти медичних закладів області. У затверджений перелік (розпорядження начальника обласної військової адміністрації від 29 листопада 2024 року № 471) цих закладів увійшли: КП «Волинська обласна клінічна лікарня», КП «Волинська обласна інфекційна лікарня», КП «Волинська обласна психіатрична лікарня», КП «Медичне обʼєднання Луцької міської територіальної громади», КП «Володимирське ТМО», КНП «Нововолинська центральна районна лікарня», КНП «Камінь-Каширська центральна районна лікарня», КНП «Ковельське міськрайонне ТМО», КП «Луцька центральна районна лікарня».
На базі визначених закладів охорони здоров’я області створено 57 експертних команд.
Зазначимо, що старі документи МСЕК, видані до 01 січня 2025 року, залишаються чинними на весь термін дії таких документів. Справи, що не були розглянуті МСЕК до кінця 2024 року, будуть розглянуті експертними командами. При цьому людині обовʼязково повідомлять про дату та нову адресу, де відбудеться оцінювання. Людям, в яких інвалідність встановлена пожиттєво, оцінювання проходити не потрібно. Зберігають чинність всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки.
Жителі громади, які потребують продовження інвалідності або набуття її вперше, мають зробити наступні кроки.
1. Звернутися до свого лікуючого лікаря (це може бути вузькопрофільний спеціаліст Рожищенської багатопрофільної лікарні – терапевт, невропатолог, травматолог, залежно від профілю вашого захворювання, або будь-якого іншого державного, комунального чи приватного медичного закладу, де ви лікуєтеся).
2. Лікар створює в електронній системі щодо оцінювання повсякденного функціонування особи направлення на оцінювання і прикріплює всі необхідні документи в електронному вигляді.
Пацієнту потрібно підготувати паспорт громадянина України, військово-обліковий документ та інші персональні документи, медичну документацію, яка підтверджує діагноз, документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності). А також надати адресу електронної пошти пацієнта або довіреної особи чи адресу для отримання паперових листів поштою. Документи можна подати у паперовій формі для їх сканування у закладі охорони здоров’я під час формування направлення на оцінювання.
На цьому етапі спільно з лікарем людина обирає заклад з тих дев’яти затверджених в області, куди їй зручніше звернутися і де є експертна команда за потрібним профілем, а також форма розгляду.
Форма розгляду може бути:
Очна – за особистої присутності особи.
Заочна – без особистої присутності.
З використанням телемедицини – через засоби дистанційного зв’язку.
Виїзна – за місцем перебування або лікування особи.
3. Сформоване лікарем направлення через електронну систему отримає адміністратор команд, перевірить його та додані до нього документи та поставить справу в чергу на найближчий доступний час.
4 . Далі людина отримає на електронну пошту сповіщення про місце і час оцінювання.
Якщо в людини немає електронної пошти, вона зможе отримати рішення експертної команди рекомендованим листом, також інформація буде доступна лікуючому лікарю.
Зазначимо, що особі та лікарю повідомлять лише дату та час розгляду; склад експертної команди залишається невідомим для всіх учасників.
5. У день оцінювання членам експертної команди відкривається доступ до даних особи. У призначений час експертна команда проводить оцінювання повсякденного функціонування, у разі потреби направляє на додаткове медичне обстеження (така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати прийняття рішення); приймає рішення щодо встановлення чи не встановлення інвалідності.
6. Експертна команда формує рішення, кожен лікар його підписує, і це рішення замінює собою довідки МСЕК. Воно буде містити не тільки статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, зокрема, щодо ІПР.
Розгляд справи експертною командою повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів з дня прийняття медзакладом електронного направлення до розгляду.
7. Якщо людина не згодна з рішенням експертної команди, вона має право його оскаржити. Це можна зробити через звернення до Центру оцінювання функціонального стану особи, для цього потрібно надіслати скаргу на його адресу.
Міністерство охорони здоров’я України забезпечує роботу гарячих ліній для підтримки громадян у межах реформи системи оцінювання повсякденного функціонування, яка замінює МСЕК.
Отримати консультацію можна щоденно з 8:00 до 20:00 за такими номерами:
📞 0 800 505 201 — загальна гаряча лінія МОЗ із питань сфери охорони здоров’я.
📞 0 800 60 20 19 — спеціалізована лінія з питань впровадження реформи МСЕК, нової системи оцінювання та роботи електронної системи щодо оцінювання повсякденного функціонування особи.
Докладніше про реформу можна дізнатися на офіційному сайті МОЗ у рубриці «Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО)» https://moz.gov.ua/uk/ekopfo.
Залиште відповідь