Противірусний препарат Таміфлю допоміг відновити слух у мишей після шумового ураження

Противірусний препарат озельтамівір, також відомий як Таміфлю, допоміг відновити слух у мишей, постраждалих від надмірно голосних звуків. Дію озельтамівіру пов’язують з пригніченням запальних процесів, які і призводять до втрати слуху. Це перший препарат, який відновив слух саме після його втрати через шум. Вчені сподіваються, що після тестувань він зможе допомагати і людям, адже раніше єдиним виходом було використання слухових апаратів. Про відкриття розповіли у препринті bioRxiv.

Противірусний препарат Таміфлю. CTK Photo / Martin Sterba / Alamy

Як противірусний препарат зміг відновити слух?

Науковці дослідили більше тисячі схвалених до використання препаратів, щоб визначити, які з них захищатимуть від загибелі культуру волоскових клітин внутрішнього вуха мишей. Оскільки озельтамівір на 95 відсотків зменшив загибель клітин, його далі тестували на мишах, яких попередньо піддавали впливу голосних звуків, викликаючи втрату слуху.

Триденне лікування озельтамівіром у кількості 100 міліграмів на кілограм маси тіла допомогло майже повністю відновити слух у постраждалих мишей. Ефект пов’язують з тим, що цей препарат знижує рівень запалення у вусі шляхом пригнічення активності імунних клітин. Науковці наголошують, що поки результати є лише для мишей з втратою слуху через надмірний шум, а також що для ефективної дії озельтамівіру його треба приймати протягом 24 годин після втрати слуху. У будь-якому випадку, це перше таке дослідження і воно привертає увагу до можливості медикаментозного лікування втрати слуху.

  • Розуміння причин втрати слуху наближає нас на крок до його відновлення. Так американські вчені виявили білок, який відповідає за формування волоскових клітин у внутрішньому вусі, що може допомогти розробити нові способи лікування втрати слуху.
  • Слух мишам також відновлювали за допомогою генної терапії. Так вченим вдалося за допомогою двовекторної терапії виправити вади у гені STRC і повернути мишам слух. Крім цього, за допомогою вірусного вектора вдалося замінити пошкоджений ген Eps8, що також допомогло повернути слух у мишей.
  • Генна терапія допомогла і людям: успішне лікування генетичної вади у гені білка отоферліну відновило слух у дітей із вродженою глухотою.

Джерело