Протези ніг навчили обмінюватися сигналами із нервовою системою. Тепер ними легше керувати

Інженери розробили перші біонічні протези ніг, які здатні надсилати нервовій системі сигнали про положення ноги. Це дозволило носіям цих протезів ходити майже з такою ж швидкістю, як це роблять люди без ампутацій. Крім того, завдяки обміну сигналами з нервовою системою, такі протези допомагають пересуватися більш природно і впевнено навіть на нерівних поверхнях чи сходах. Присвячену новій технології статтю опублікували у журналі Nature Medicine.

Протез на одному з учасників випробувань. Song et al. / Nature Medicine

Як себе показали протези?

Щоб оцінити, наскільки зручними у носінні будуть протези, що обмінюються із нервовою системою сигналами, науковці запросили людей, які раніше пройшли ампутацію. Ці люди також перенесли операцію за методикою агоніст-антагоніст міоневрального інтерфейсу, коли деякі їхні м’язи нижче коліна з’єднували, щоб посилити сигнали від них до мозку.

Учасникам надали біонічний протез з електродами, які взаємодіяли із цими м’язами. І виявилося, що ця взаємодія підсилює сигнали від м’язів до мозку на 18 відсотків. Це підсилення дозволило людям з ампутаціями ходити на 41 відсоток швидше, ніж з використанням звичайного протезу. Так вони досягли швидкості, яку мають люди без ампутацій, а також змогли подолати нерівні поверхні, сходи та майданчик з перешкодами. Це дослідження є важливим кроком вперед у розробці нейропротезів, що забезпечують більш природну та ефективну ходу для людей з ампутаціями.

Випробування протеза. Massachusetts Institute of Technology (MIT) / YouTube

Більше розумних протезів

☝️ Американський студент створив протез пальців на 3D-принтері. Він може згинатися для захоплення предметів, залишаючись при цьому простим і без складних механічних деталей.

🦿 Алгоритми штучного інтелекту допоможуть коригувати форму гільзи для протеза, яка зручно охоплюватиме стегно. Це сприятиме здешевленню протезів та збільшенню їхньої витривалості.

🖐 Американські інженери використали технологію штучного інтелекту для покращення точності управління пальцями та кистю біонічного протезу руки аж до 99 відсотків.

🦾 М’який надувний протез руки з датчиками м’язової активності і контролером надування відновив відчуття дотику та дозволив виконувати різноманітні завдання, такі як застібання блискавки та гладження кота, витримуючи при цьому удари молотком і наїзди автомобіля.

🤖 Нейрокомп’ютерний інтерфейс з алгоритмом машинного навчання допоміг паралізованим людям керувати курсором комп’ютера, використовуючи мозкову активність без необхідності щоденного тривалого тренування.

Джерело