Особливості мовлення видали хворобу Альцгеймера за шість років до появи симптомів

Використовуючи алгоритми машинного навчання, науковці з 78,5-відсотковою точністю визначили хворобу Альцгеймера за шість років до появи симптомів. Це вдалося зробити, проаналізувавши мовлення людей з легким когнітивним порушенням — станом, який може перерости у хворобу Альцгеймера. Така діагностика може допомогти людям з цією хворобою раніше починати лікування. Дослідження опублікували в журналі Alzheimer’s & Dementia.

Мозок пацієнта, хворого на Альцгеймер. New Scientist

Як вдалося визначити хворобу Альцгеймера?

Науковці дали штучному інтелекту опрацювати записи мовлення добровольців, які мали легке когнітивне порушення. У частини з них розвинулася хвороба Альцгеймера, тоді як в інших розумові функції залишалися сталими. Знаючи, у яких людей розвинулася хвороба Альцгеймера, а у яких ні, штучний інтелект зміг визначити зміни у мовленні, пов’язані з цією хворобою.

Далі штучний інтелект застосували на інших записах, не надаючи інформацію про те, чи мала людина хворобу Альцгеймера. Проаналізувавши ці записи, він зміг із 78,5-відсотковою точністю та 81,1-відсотковою чутливістю визначити появу хвороби Альцгеймера задовго до появи перших симптомів.

Хоча раніше науковці вже використовували машинне навчання, щоб виявити ознаки хвороби Альцгеймера у мовленні, уперше вдалося зробити це за шість років до появи симптомів. Це потенційний метод віддаленої і недорогої діагностики цієї хвороби, а також прогнозування її перебігу.

Як іще можна діагностувати хворобу Альцгеймера

👃 Хворобу Альцгеймера запропонували діагностувати за носовим слизом. Південнокорейські науковці виявили у ньому білок бета-амілоїд, який відіграє ключову роль у розвитку цієї хвороби.

📝 А от комбінований підхід до діагностики хвороби Альцгеймера зміг з 90-відсотковою точністю за чотири роки передбачити ймовірність виникнення цієї хвороби за аналізом крові та проходженням когнітивних тестів.

🩸 В аналізі крові визначили одразу два види біомаркерів хвороби Альйгеймера. Німецькі науковці визначили трійку мікроРНК, які є потенційними біомаркерами деменції, і хвороби Альцгеймера зокрема. А шведські науковці розробили комп’ютерну модель, яка за білками крові передбачила ризик хвороби Альцгеймера у наступні два-чотири роки.

👁 Біомаркери хвороби Альцгеймера виявляли також у склистому тілі ока. Біомаркер NfL визначили у зразках, отриманих під час проведення операцій, але планують розробити менш інвазивний метод діагностики.

🤖 Алгоритмам штучного інтелекту вдалося також із 98-відсотковою точністю визначити хворобу Альцгеймера за одним зображенням МРТ. А за знімками функціональної МРТ людей з легким когнітичним порушенням визначити виникнення хвороби Альцгеймера вдалося навіть із точністю 99,7 відсотків.

чутливістюУ цьому випадку:
Точність — здатність алгоритму розрізняти хворих та здорових людей
Чутливість — здатність алгоритму правильно визначати хворих людей

Джерело