Нові ліки покращили ефективність налоксону при передозуванні опіоїдами

Новий препарат, якому ще не дали назву, покращив ефективність налоксону, який використовують для терапії передозувань опіоїдами. Усе завдяки його здатності зв’язуватися із тими ж рецепторами, що й налоксон та опіоїди, продовжуючи дію налоксону. Використання цього препарату може допомогти боротися з негативними наслідками передозувань та полегшувати відмову від вживання наркотиків. Результати дослідження опублікували в журналі Nature.

Налоксон. Jeff Anderson / Flickr

Навіщо шукали нову сполуку для лікування передозувань?

Дія налоксону, який широко використовують для лікування передозувань опіоїдами, заснована на його здатності зв’язуватися із тими ж рецепторами, що і самі опіоїдні препарати. Утім, його період напіввиведення близько двох годин, тоді як синтетичний опіоїд фентаніл, який спричиняє до 70 відсотків смертей від передозувань наркотичними засобами, може залишатися у кров’яному руслі до восьми годин. Це спонукало данських та американських науковців шукати способи подовжити дію налоксону за допомогою допоміжних препаратів.

Як діє нова сполука?

Науковці дослідили цілу бібліотеку сполук у пошуках тих, які можуть виступати як алостеричні регулятори μ-опіоїдних рецепторів, тобто як сполуки, що зв’язуються з цими рецепторами та впливають на їхнє подальше зв’язування з іншими речовинами. Молекулою, яка виявилася здатною зв’язуватися з опіоїдними рецепторами та регулювати їхнє зв’язування з налоксоном, виявилася сполука 368.

На культурах клітин сполука 368 виявилася нездатною самостійно пригнічувати ефекти природних опіоїдів, таких як морфін та мет-енкефалін, але збільшила ефективність лікування з використанням налоксону за передозування морфіном та фентанілом.

Використовуючи кріоелектронну мікроскопію, науковці виявили, що сполука 368 зв’язується з рецептором на місці поза основним сайтом зв’язування, стабілізуючи неактивну конформацію, тобто структуру, μ-опіоїдного рецептора. Цим і пояснюється її вплив на покращення зв’язування налоксону та рецептора.

Зв’язування налоксону та сполуки 368 з μ-опіоїдним рецептором. O’Brien et al. / Nature

Як сполука 368 допоможе при передозуваннях?

Це відкриття може зменшити смертність від передозування опіоїдами та покращити лікування передозування фентанілом та іншими потужними опіоїдами. Використання сполуки 368 спільно з налоксоном може зменшити необхідність у великих і повторних дозах налоксону, що є важливим для екстреної медичної допомоги. Це також допоможе знизити ризик побічних ефектів лікування від залежності та створити безпечніше і ефективніше лікування передозувань опіоїдами.

Що ще відомо про протидію наркотикам

💉 Раніше американські науковці представили сполуку P6AS, яка має потенціал стати універсальним антидотом при передозуваннях. Ця сполука зменшила ефект як опіоїдних, так і не опіоїдних наркотиків, не спричинивши серйозних побічних ефектів.

🐁 А на поверхні нервових клітин мишей знайшли рецептор, відповідальний за дію навіть малих доз кокаїну. Можливо, його відкриття допоможе і для боротьби з залежністю від цього наркотику в людей.

🧠 Загалом залежність від психоактивних речовин пов’язали з окремою нейромережею в мозку, тож тепер науковці сподіваються, що націлення на цю мережу допоможе боротися з залежностями.

Джерело