Нове світлове та звукове обладнання на Малій сцені Закарпатського облмуздрамтеатру: результати співпраці українців та румунів

9-10 листопада в Ужгороді відбувся транскордонний міжнародний фестиваль на оновленій Малій сцені. Вистави ставили Північний театр м. Сату-Маре та Закарпатський обласний академічний український музично-драматичний театр.  Фестиваль став завершальним етапом проекту «Розвиток транскордонної культури: відреставровані театри міст Сату-Маре та Ужгород», який спільно реалізують упродовж трьох років закарпатський та румунський театри.

 

На спільній пресконефренції напередодні фестивалю зустрілися представники Ужгорода та Сату-Маре. Йшлося про співпрацю театральних колективів в умовах війни, зміни, які зазнали сцени та колективи обох театрів у ході проєкту, а також про довготривалі  перспективи та подальший розвиток транскордонного співробітництва, тощо.

  Рудольф Дзуринець, директор Закарпатського обласного академічного українського музично-драматичного театру (на фото по центру) зауважив: «Завдячуючи цьому проекту Мала сцена набула масштабних оновлень. У 2016 році, коли ми власне відкривали Малу сцену, навіть не могли уявити, що вона набуде величезної популярності і ми зможемо повністю оновити цей простір». За словами директора, на початку, приміщення розглядали як експериментальний майданчик для акторів театру, реалізації проектів, постановки вистав. «Завдячуючи гранту, ми побачили, що наша Мала сцена може бути найкращим театральним майданчиком в усій Україні. Якщо раніше нею цікавилися лише глядачі, то зараз всі театри країни прагнуть виступати на оновленій сцені».

У рамках проекту на Малій сцені встановили нове світлове та звукове обладнання. Також, завдячуючи транскордонній співпраці, колектив Закарпатського обласного муздрамтеатру вперше за довгий час матиме змогу представити культуру за межами області та України.

9 листопада відбудуться дві вистави театру Сату-Маре, 10 листопада виступатимуть з виставами актори Закарпатського облмуздрамтеатру. Вже 12 листопада закарпатський колектив виїде на гастролі у Сату-Маре.

  Василь Пинзеник, керуючий справами виконкому Ужгородської міськради, зауважив, що Ужгородська міська рада виступає партнером у проекті та надає співфінансування. З початком повномасштабного вторгнення казначейство заблокувало майже всі видатки, які може здійснювати міська рада, єдиним джерелом фінансування могли бути міжнародні, транскордонні та грантові проекти. Таким чином реконструювали Малу сцену, яка робить театр унікальним в усій Україні. «Були ситуації, коли цей проект було непросто реалізувати, але вцілому ми достойно справилися», — зазначив Василь Пинзеник.

На позитивному результаті співпраці акцентував увагу також Йосип Міня, проектний менеджер, зауваживши, що від спільної роботи залишаються приємні враження.

Аделін-Крістіан Гіарфаш,  заступник міського голови, розповів, що співпраця театрів у почалася ще у 2018 році, у серпні 2020 року стартував проект.  «Коли ми думали про довгострокову співпрацю для обох сторін, ніхто не міг передбачити ті всі кризові ситуації, з якими ми зіштовхнемося: спочатку ковід, потім війну в Україні. Проте проект завершується і результати хороші. Приємно зайти у драмтеатр в Ужгороді—простір, який нас дивує архітектурою та своїми можливостями, вітаємо. Це завдяки і керівництву театру, Закарпатській обласній раді, керівництву мерії Ужгорода, командам, які були головними у реалізації цього проекту».

За словами Аделін-Крістіана Гіарфаша, у Сату-Маре  відновлювальні роботи у театрі почалися у 2020 році. Завдяки цьому мешканці міста, туристи отримали оновлене культурне місце у центрі Сату-Маре, простір, де зустрічаються талановиті креативні люди. Будівля театру відновлена із збереженням тих елементів, які були раніше, тут є можливість ставити інноваційні постановки, обмінюватися досвідом у театральній сфері та проводити культурні заходи.

  Мірела Пінте, проектний менеджер (Сату-Маре),  додала, що працювати над проєктом планували 18 місяців, а вже пішов 40-ий. «Ми зуміли довести його до фінішної точки. Словосполучення, яким можна охарактеризувати всіх задіяних,— «рішучий персонаж»,- каже Мірела Пінте. —  З пандемією було важко, прийшла війна — стало ще складніше, піднялися ціни на закупілі. Але якщо проект народжується під щасливою зіркою, він має позивний фінал. Подяка усім!»

  Петер-Габріель Стіер, директор Північного театру м. Сату-Маре зазначив, що їхнє місто є великим поціновувачем культури театрального життя. У театрі діє дві трупи, одна ставить вистави румунською мовою, інша — угорською. Співпраця із закарпатськими митцями збагатить обидва міста і дасть можливість зануритися у театральне життя двох країн.  

Мистецький проєкт реалізується в межах “Спільної Операційної Програми Румунія-Україна 2014-2020 фінансується ЄС через Європейський Інструмент Сусідства і співфінансується країнами, які беруть участь у Програмі.»

 

 

Джерело