Нова програма фінансової підтримки України: ЄС схвалив «частковий переговорний мандат»

Комітет постійних представників ЄС на рівні послів погодив сьогодні мандат на переговори навколо пропозиції щодо встановлення окремого інструменту з фінансової підтримки України, який має сприяти її відновленню та просуванню у реформах на шляху до ЄС.

Як повідомляє Укрінформ, про це йдеться в інформації, що оприлюднена сьогодні на сайті Європейської ради.

«Сьогодні посли країн-членів ЄС ухвалили частковий мандат на переговори щодо пропозицій із утворення нового окремого інструменту з підтримки відновлення, відбудови та модернізації України,  та для одночасної підтримки її зусиль у виконання реформ, як складової процесу її входження до ЄС.  Український фонд, таким чином, має об’єднати всю бюджетну допомогу ЄС для України у єдиний інструмент, надаючи змістовну, передбачувану та гнучку підтримку на період 2024-2027 років для України, що має бути адаптовано до безпрецедентних викликів, з якими пов'язана підтримка країни у війні», — йдеться у повідомленні. 

Як зазначається, ухвалений частковий мандат на переговори не включає питання, що пов’язані із бюджетом, зокрема, загальний обсяг такого інструменту та розподіл між грантами та кредитами. Ці питання залежатимуть від «горизонтальних перемовин» щодо середньострокового перегляду багаторічного бюджету ЄС на 2021-2027 роки.

Мандат має три складові:

Перша – уряд України готує «Український план», що визначає наміри із відновлення, відбудови та модернізації країни, а також реформи на шляху до членства в ЄС.

Друга – відповідно до рамкової інвестиційної програми України, ЄС надаватиме підтримку в формі бюджетних гарантій, та суміші грантів та кредитів від державних та приватних установ.  Український гарантійний механізм має покривати кредитні ризики.

Третя — це технічна допомога та інші заходи з підтримки України на шляху адаптації до законодавства ЄС та у здійсненні структурних реформ.

Цей частковий мандат на переговори, йдеться у повідомленні, зберігає складові, що містяться у пропозиціях Єврокомісії з фінансової підтримки України. Раніше Єврокомісія запропонувала загальний бюджет Українського фонду в обсязі 50 мільярдів євро – 17 мільярдів євро у грантах та 33 мільярди євро у кредитах на наступні чотири роки. 

«ЄС рішуче налаштований надавати непохитну підтримку для України так довго, як це буде необхідно. Український фонд має на меті надати змістовну допомогу для України у відбудові в умовах, коли країна постає перед безпрецедентними викликами, спричиненими російською загарбницькою війною. Водночас ця підтримка допоможе Україні просуватися у зусиллях з реформ та модернізації, необхідних на шляху до її майбутнього членства в ЄС», — зазначив міністр фінансів головуючої в ЄС Бельгії Вінсент ван Петегем.

Затверджений сьогодні мандат буде основою для переговорів між Радою ЄС і Європарламентом. Після того, як між ними буде досягнута згода, обидві інституції мають формально ухвалити відповідні регуляторні правила. 

Як повідомлялося, 20 червня 2023 року Єврокомісія запропонувала провести перегляд багаторічного бюджету ЄС на 2021-2027 роки та включити до нього положення про створення Українського фонду в розмірі 50 мільярдів євро на період до 2024-2027 років. 

Під час Європейської ради, що відбулася у Брюсселі 14-15 грудня 2023 року, ця пропозиція була заблокована Угорщиною, хоча решта 26 країн ЄС висловили тверду підтримку пропозиції ЄК щодо продовження сталої та передбачуваної фінансової підтримки України в умовах боротьби проти російської агресії та для повоєнного відновлення й реформ.

Джерело