Нейроінтерфейс допоміг паралізованій людині знову спілкуватися двома мовами

Мовленнєвий нейроінтерфейс дозволив паралізованій після інсульту людині знову спілкуватися англійською та іспанською мовами. Система штучного інтелекту, пов’язана з мозковим імплантом, використовує два мовних модулі — англійський та іспанський — для розшифровки того, що саме намагається сказати пацієнт, та виведення відповідного тексту на екран. Результати експерименту подано в журналі Nature Biomedical Engineering.

Нейроінтерфейс допоміг паралізованій людині знову спілкуватися двома мовами. Nature Biomedical Engineering, 2024

Як досягли такого результату?

На першому етапі нейрохірурги вживили електроди в кору головного мозку учасника експерименту для запису його нейронної активності. Наступним етапом став збір даних для навчання системи штучного інтелекту декодувати мозкові імпульси в слова. Для цього обрали близько 200 слів, які пацієнт намагався вимовити, і записували унікальний нейронний візерунок, який створювала кожна його спроба. Далі вже навчена система аналізувала імпульси піддослідного в режимі реального часу і підбирала з наявних мовних модулів слова, нейронні відбитки яких найкраще відповідають поточному шаблону. В результаті на екран перед учасником виводилася фраза, яку система вважала найбільш ймовірною.

Системні модулі змогли з точністю 88 відсотків відрізнити англійську мову від іспанської і розшифрувати повне речення з точністю 75 відсотків. Це дало можливість пацієнту спілкуватися з дослідницькою групою на довільні теми. Вчені сподіваються, що принаймні деякі результати можна буде узагальнити і використовувати для допомоги людям, які мають проблеми з мовленням.

  • Для розробки подібних систем використовуються досягнення різних галузей науки. Неврологи і нейробіологи аналізують взаємозв’язки мозку з процесами в навколишньому світі. Нещодавно американські вчені визначили відповідальну за планування мовлення ділянку мозку

Джерело