Мізки дівчаток та хлопчиків з аутизмом виявилися різними

Науковці знайшли суттєві відмінності у розвитку кори головного мозку в дівчат та хлопчиків з розладами аутичного спектру. Так у дівчат з аутизмом у віці від трьох до дванадцяти років значно швидше потоншувалася кора, ніж це відбувалося у хлопчиків. Ці відмінності спостерігали, зокрема, у ділянках мозку, які відповідають за увагу та вирішення складних завдань. Це відкриття сприятиме кращому розумінню цих розладів та наданню більш прицільної допомоги дітям з розладами аутичного спектру. Про нього повідомили у журналі Molecular Psychiatry.

GIPHY

Чому звернули увагу на статеві відмінності при аутизмі?

Відомо, що на одну жінку з аутизмом припадає приблизно четверо чоловіків з цим діагнозом. Причиною цього частково є проблеми з діагностикою, особливо у дорослому віці. Однак така значна різниця у частоті виникнення розладів аутичного спектру може вказувати на існування фізіологічного підґрунтя того, чому жінки менш схильні до аутизму. Дослідити таку можливість взялися вчені з Німеччини та Сполучених Штатів Америки.

Чим мозок дівчаток відрізнявся від мозку хлопчиків?

Науковці проводили магнітно-резонансну томографію 290 дітей з аутизмом та 139 нейротипових дітей, тобто дітей без аутизму, по чотири рази у віці від 2 до 13 років. Вчені зосередилися на відстеженні процесу потоншення кори головного мозку, який у дітей обумовлений формуванням нейронних зв’язків і впорядкуванням сірої речовини мозку.

Перш за все, науковці ідентифікували області мозку, де потоншення кори головного мозку в дітей з аутизмом відрізнялося від такого у нейротипових дітей. Ці ділянки займали приблизно п’ять відсотків кори та розташовувалися в частинах мозку, що відповідають за увагу, вирішення складних завдань, рухові та сенсорні функції.

У дівчаток з аутизмом кора потоншувалася набагато швидше, ніж у нейротипових дівчаток їхнього віку, а у хлопчиків цей процес протікав повільніше, ніж у нейротипових хлопчиків їхнього віку. Крім того, під час першого обстеження у віці приблизно трьох років у дівчаток з аутизмом близько дев’яти відсотків кори мали більшу товщину, ніж у нейротипових, тоді як у хлопчиків такого не спостерігалося.

Що означають відмінності у розвитку кори головного мозку?

Загалом вчені визначили, що дівчатка з аутизмом мали більш значні відмінності від нейротипових дівчат, ніж хлопчики. Але найяскравіше ці відмінності спостерігалися на початку процесу потоншення кори головного мозку у віці трьох років і ставали менш помітними ближче до 12 років.

Такі значні відмінності можуть свідчити про те, що в дівчат є вищий поріг розвитку аутизму, а отже менший шанс його розвитку. Це підтверджують і реальні співвідношення у частоті випадків розладів аутичного спектру в жіночої та чоловічої статі. Крім того, ці результати підкреслюють необхідність розвитку точніших методів діагностики, які включатимуть і статеві відмінності дітей з аутизмом.

  • Це не вперше помічають різницю між виникненням аутизму в хлопчиків та дівчаток. Вже відомо, що нестача вітаміну D під час вагітності викликає надмірне виділення тестостерону у плодів чоловічої статі і це пов’язують з більшим ризиком розвитку розладів аутичного спектра.

Джерело