Медики законсервували в гідрогелі тканини молочних залоз

Медики використали гідрогель, щоб законсервувати тканини людських молочних залоз. Протягом семи днів ці тканини зберігали свої особливості структури та функції, тобто нічим не відрізнялися від тканин в організмі. Це допоможе ефективніше тестувати ліки проти раку грудей без використання тварин як піддослідних. Дослідження опублікували у журналі Journal of Mammary Gland Biology and Neoplasia.

Клітини молочних залоз, збережені в гідрогелі. Wilby et al. / Journal of Mammary Gland Biology and Neoplasia, 2024

Що дало консервування тканин?

Вчені використали середовище для вирощування клітин, виділених з людського організму, та гідрогель середньої щільності, щоб законсервувати зразки здорових тканин людських молочних залоз. Протягом семи днів вони спостерігали за змінами у поділі клітин і виявилося, що клітини ділилися так само, як і в організмі жінок, на відміну від попередніх моделей, які характеризувалися надмірно пришвидшеним поділом. У тканині також зберігали свою активність імунні клітини, які відіграють важливу роль у боротьбі з раковими, хоча до сьомого дня їх кількість знижувалася.

Крім того, у цей період клітини продовжували виробляти на нормальному рівні рецептори до гормонів, тобто такі тканини відповідатимуть на гормональну стимуляцію, як і в здоровому організмі. Це припущення підтвердили пізніше стимуляцією аналогом гормону естрогену — клітини починали більш активно ділитися, коли до тканини в гідрогелі додавали аналог цього гормону.

Раніше в доклінічних дослідженнях препаратів від раку грудей використовували або культури клітин, або виділені з людей тканини. Обидва цих методи мають недоліки: не відображають повноцінну структуру молочних залоз, не враховують внесок імунних клітин у перебіг хвороби та мають дуже короткий термін використання — до 48 годин. За допомогою нового способу вдалося зберегти тканини у такому вигляді, в якому вони існують у людському організмі. Це значно спростить тестування нових ліків проти раку грудей.

  • Збереження функцій клітин та тканин можна забезпечити й іншими способами. Наприклад, вчені показали, що заморожені мозкові тканини відновили свої функції після розморожування.

Джерело