Ліки для наркозалежних допомогли в боротьбі з пристрастю до азартних ігор

Вчені з’ясували, що ліки для боротьби з опіоїдною залежністю допомогли пацієнтам позбутися пристрасті до азартних ігор. Це може означати, що гемблінг, тобто ігри на гроші, задіює ті ж нейронні шляхи в мозку людини, що і героїн чи метадон. Вчені сподіваються, що нові дані допоможуть в розробці ефективного лікування людей, залежних від азартних ігор. Про результати роботи розповіли в статті на medRxiv.

GIPHY

Чому вирішили дослідити вплив протинаркотичних ліків на гемблінг-залежних?

Раніше вчені уже досліджували ефективність деяких лікарських засобів у пацієнтів з лудоманією (залежність від азартних ігор), зокрема препарати для лікування опіоїдної залежності, шизофренії та епілепсії. Але питання дієвості та безпеки цих ліків залишалося відкритим. Тому наразі немає чітких рекомендацій, які препарати варто обирати для лікування таких пацієнтів. Єдина допомога, яку зазвичай пропонують залежним, це психотерапія, проте вона працює не для всіх. Отож, існує значна потреба в дієвих засобах для лікування залежності від азартних ігор.

Що вивчали дослідники та які результати отримали?

Науковці проаналізували результати 38 рандомізованих досліджень, в яких оцінювалося, як ліки впливали на важкість залежності, якість життя пацієнтів, а також побічні дії препаратів. Дослідники дійшли висновку, що найбільш дієвими є засоби для лікування опіоїдної залежності — налмефен і налтрексон. Ці препарати допомогли зменшити інтенсивність проявів залежності і покращити якість життя. А от ліки проти шизофренії та епілепсії виявилися неефективними.

Відомо, що вживання опіатів сприяє вивільненню в клітинах мозку великої кількості дофаміну — речовини, яка пов’язана з відчуттям винагороди і задоволення. Протинаркотичні препарати зв’язуються з опіоїдними рецепторами нервових клітин і блокують дію наркотиків. Вчені припускають, що ліки допомогли залежним від азартних ігор, оскільки у них задіяні ті ж нейронні ланцюги, що і в залежних від опіоїдів.

Також пацієнти, що отримували протинаркотичні засоби, припиняли прийом ліків частіше ніж ті, хто отримував плацебо, що говорить про значні побічні ефекти. Зокрема учасники відмічали запаморочення і нудоту. А це зменшує готовність пацієнтів притримуватися схеми лікування і доводити його до кінця.

Чим корисні нові знання?

Враховуючи, що механізми залежності від опіоїдів та гемблінгу можуть бути подібними, науковці сподіваються, що результати дослідження допоможуть в розробці дієвого і безпечного лікування залежних від азартних ігор. Вчені наголошують, що необхідно і надалі ретельного вивчати вплив протинаркотичних ліків, щоб підвищити прихильність пацієнтів до терапії.

  • Раніше дослідники виявили пов’язані між собою ділянки мозку, які залучені до формування залежності від нікотину та алкоголю. Вчені вважають, що стимуляція цих ділянок допоможе ефективніше лікувати залежність.

Джерело