Генетично відредаговані імунні клітини позбавили мишей симптомів астми

Генетична імунотерапія — підхід, що дозволяє редагувати імунні клітини з метою націлити їх на потрібні клітини-мішені в організмі — позбавила мишей проявів астми. Лише одна доза таких модифікованих клітин зберігала ефект протягом цілого року, та, ймовірно, може тривати ще довше. Що не менш важливо, протягом цього року миші залишалися здоровими і не демонстрували побічних ефектів. Автори сподіваються в майбутньому застосувати свій метод на людях, але спочатку їм потрібно знайти спосіб зробити його дешевшим. Статтю опублікували у Nature Immunology.

Художня ілюстрація імунної клітини еозинофіла. KATERYNA KON / SCIENCE PHOTO LIBRARY / Alamy

Чому вдалися до модифікації імунних клітин проти астми?

Астма, яка щороку забирає життя 250 тисяч людей, характеризується надто агресивною імунною відповіддю, що призводить до звуження дихальних шляхів. Одним із маркерів такої відповіді є надмірна кількість імунних клітин еозинофілів, що потрібні для боротьби з паразитами та запаленнями. Регулярні ін’єкції антитіл можуть знизити кількість еозинофілів і, відповідно, послабити імунну реакцію та полегшити симптоми, однак таке лікування має лише тимчасовий ефект. Розробка терапії, яка б вилікувала астму раз і назавжди, значно покращить якість життя пацієнтів. Одним з можливих підходів було б навчити імунну систему організму атакувати еозинофіли. Тому в новій роботі вчені протестували метод генетичного редагування імунних клітин для боротьби з проявами астми.

Який підхід пропонують науковці?

Для боротьби з надмірною кількістю еозинофілів вчені пропонують використати генетичну імунотерапію CAR-T клітинами. Її суть полягає у вилученні імунних клітин з організму та їх генетичній модифікації, завдяки якій вони отримують здатність розпізнавати та вбивати клітини-мішені, у цьому випадку — еозинофіли.

Автори повідомляють, що лише одна доза CAR-T клітин прибрала симптоми астми у мишей: зменшила запалення в легенях та знизила вироблення слизу, що ускладнює дихання. Цей ефект зберігався протягом всього періоду експерименту, тобто року, і, ймовірно, може зберігатися ще довше. Також важливо, що після ін’єкції CAR-T клітин жодна миша не померла, і загалом вони залишалися здоровими та мали достатню вагу. Жодних побічних ефектів, таких як цитотоксичність, не спостерігалося.

Які є потенційні складнощі для застосування на людях?

Генетична імунотерапія CAR-T клітинами застосовується на людях вже сьогодні, наприклад, для лікування лейкемії та деяких інших видів раку, однак, цей підхід кропіткий та надзвичайно дорогий, тому зазвичай використовується в крайніх випадках, коли пацієнтам не допомогли конвенційні способи лікування. Отже тепер дослідники шукатимусть спосіб зробити свою терапію дешевшою, зокрема вони сподіваються, що в майбутньому стане можливим редагувати клітини прямо в організмі пацієнта без попереднього їх вилучення.

Проти чого ще може допомогти CAR-T терапія

🩸 Лікування розглядають потенційним порятунком при лейкемії, оскільки вона допомогла дитині з важкою формою хвороби

👨🏻‍⚕️ Подібним чином допомогли пацієнтам із системним червоним вовчаком, за якого імунна система атакує власні тканини

🦠 Іншим напрямком для CAR-T-клітинної терапії є боротьба з ВІЛ-інфекцією

🍫 Також метод CAR-T терапії може допомогти вилікувати цукровий діабет 1 типу

Джерело