Галюциноген зі шкіри ропух допоміг мишам побороти депресивний настрій

Галюциногенна речовина, що виділяється шкірою колорадських ропух, показала ефективність проти проявів депресії у мишей. Це уподібнює її терапевтичною дією до інших галюциногенів. Однак науковці також змогли заблокувати галюциногенний ефект речовини, залишивши лише терапевтичний. Автори дослідження сподіваються, що це зробить її новим ефективним препаратом для лікування депресії і тривожності у людей. Статтю опублікували у журналі Nature.

GIPHY

👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!

Як у секреті ропух роздивилися ліки проти депресії?

Вже довгий час було відомо, що колорадські ропухи (Incilius alvarius) виділяють галюциноген ДМТ залозами зі шкіри як самозахист. Цим користувалися шукачі способів досягти зміненого стану свідомості, що відправлялися у пустелю, де мешкають ропухи, щоб облизувати їх або ж виготовляти з них галюциногенний екстракт.

Подібно до псилоцибіну, він зв’язується з рецепторами серотоніну, зниження рівнів якого супроводжує депресію. І оскільки попередні дослідження вказували, що псилоцибін може допомогти у лікуванні депресії, подібний вплив передбачали і для ДМТ з жаб. У новій роботі автори вирішили перевірити, з якими рецепторами зв’язується речовина і чи може це бути рецептор типу 5-HT1A, на який вказували попередні дослідження.

Як вивчали дію жабячого галюциногена?

Вчені модифікували ДМТ з жаб у такий спосіб, щоб вона могла впливати винятково на рецептори 5-HT1A, чим усунули її галюциногенний вплив та змогли перевірити дію на серотонінові рецептори. Отриманий препарат дали мишам, яким спричинили прояви тривожності та депресії підсадженням до них незнайомої агресивної миші.

До лікування піддослідні тварини через стрес уникали споживати колись улюбленої ними підсолодженої води та взаємодіяти з родичами. Але через 1,5 тижні після ДМТ їхня поведінка вже не відрізнялася від тих, що стресу не зазнавали. При цьому подібного покращення стану не відмічали у стресованих мишей, яким замість ДМТ дали розчин без дієвої речовини.

Як досліди з мишами допоможуть пацієнтам?

Дослідження показало, що ДМТ з колорадських ропух може мати терапевтичний ефект, причому навіть за відсутності його галюциногенної дії. А оскільки у людей і мишей подібні рецептори серотоніну, з яким зв’язується ДМТ, то це дає надію, що подібним чином подіє препарат і на людей. У такому разі він може бути новим засобом проти депресії на заміну старим менш ефективним чи для пацієнтів, що не реагують на традиційні підходи до лікування.

Однак перш ніж дослідження дійде до випробування на людях вчені мають оцінити безпечність жабячого ДМТ, який у природному вигляді може спричиняти у людей і прояви інтоксикації, включно з нудотою, судомами та смертю.

  • Раніше дослідження також вказали, що ДМТ сприяє утворенню нових нейронів у мозку та може покращувати когнітивні здібності, через що його розглядають і як потенційні ліки проти нервових та психічних захворювань.

Джерело