17 вересня у Старокостянтинові у приміщені КЗК «Централізована бібліотечна система» відкрили фотовиставку «(Не)помітні історії», що висвітлює історії 9 людей, які пережили полон, депортацію, зазнали сексуального насильства, зумовленого війною, чи були змушені залишити свої домівки на тимчасово окупованих територіях.
На світлинах зображені найцінніші речі, які герої проєкту забрали з собою під час евакуації: ключі від квартири в Бердянську, книга з маріупольської бібліотеки, синьо-жовта стрічка, з якою герой пройшов полон у Херсоні, та інші. Речі сфотографовані нібито в тумані, щоб проілюструвати, як складно розгледіти те, що люди проживають під час війни.
Наталія КОТ начальник управління соціального захисту населення виконавчого комітету міської ради відкрила дану фотовиставку.
«Ця фотовиставка нагадує нам про те, що ми не повинні забувати про реальність в якій ми живемо, важливо пам’ятати про людей, які були вимушені покинути свої рідні домівки, заливши все, що нажито протягом життя, підтримувати цих людей та бути одним єдином народом, який має вистояти перед викликами сьогодення»
Серед закарбованих у фотопроєкті речей — прикраси, які окупанти намагалися зірвати з дівчат на блокпосту, єдина сумка, яку жінці вдалося взяти з дому перед депортацією, записка від подруги, яка залишилася на окупованих територіях, та інші.
«Покидати дім і рідне місто було дуже боляче ― все там було мені дороге, але й залишатися під окупантами я теж не могла. Зараз я знаю, що в будинок зайшли росіяни й усе з нього винесли. Але ключі я дуже бережу ― це мій звʼязок з рідним домом, і я хочу відімкнути ними свої двері, — каже героїня виставки Оксана (імена всіх героїв змінені з метою безпеки). — Коли я тільки переступила поріг Центру допомоги врятованим, я вже розуміла, що тут моє: мені тут приємно та затишно, як удома. Я мрію відкрити такий центр у рідному Бердянську, він буде дуже потрібен там після деокупації».
Під час відкриття виставки своєю історією з присутніми поділилася переселенка з міста Херсон пані Валентина. Вона пригадала жахи, які довелося пережити, долаючи близько тридцяти російських блок-постів, коли виїздили на підконтрольну Україні територію. Жінка мріє повернутися додому, бо там залишилося найдорожче – фотографії її родини, рідні стіни домівки, наголошуючи, що важлива річ, яка допомогла їй пройти блок-пости, це стрічка із молитвами.
«Для нас дуже важливо та цінно, що цей фотопрєкт є у нашій громаді, тому що потрібно розповідати світу про події, які відбуваються у нашій країні, про біль та жахи, що переживають наші люди. Не давати можливості про це забувати» зазначила в.о. директора КЗК «Централізована бібліотечна система» Старокостянтинівської міської ради Лілія СУХОДОЛЬСЬКА
Директора Старокостянтинівського міського Кризового центру Алла ВАСЬКОВЕЦЬКА розповіла, що фотопроєкт мандрує по 10 містах України. Його запустили Центри допомоги врятованим, які створені, щоб реагувати на виклики війни. Це державні установи, створені за ініціативи Офісу віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння урядової уповноваженої з питань гендерної політики, у партнерстві з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA), завдяки фінансовій підтримці урядів Бельгії, Франції, Швеції та у співпраці з місцевими органами влади та громадськими організаціями.
Виставку презентуватимуть глядачам Старокостянтинівської міської територіальної громади до 19.09.2024 включно, далі вона поїде до м. Тернопіль та інших регіонів України.
Відділ внутрішньої політики виконавчого комітету міської ради
Залиште відповідь