Дві копії гена APOE4 зробили хворобу Альцгеймера майже неминучою

З’ясувалося, що люди з двома копіями гена APOE4 майже завжди мали хворобу Альцгеймера, а не просто вищий ризик розвитку захворювання, як вважалося дотепер. Крім того, перші симптоми у них виникали на 10 років раніше, ніж у людей, які не мали обох копій цього гену. На думку вчених, причиною розвитку захворювання є саме успадкування обох копій гена APOE4 від кожного із батьків, що дозволить переглянути класифікацію хвороби Альцгеймера і виділити окремо її генетичний варіант. Своєю чергою, це допоможе в розробці ефективної діагностики та нових методів лікування. Результати дослідження опублікували в журналі Nature Medicine.

На фото скани позитронно-емісійної томографії головного мозку. Зліва скани здорового мозку, справа — мозок з вираженим накопиченням амілоїду, що є характерним для хвороби Альцгеймера. Visellia Orfius / Wikimedia Commons

Чому причини хвороби Альцгеймера шукали в генах?

За останні роки вдалося багато дізнатися про клітинні та біохімічні механізми хвороби Альцгеймера, проте істинні причини її виникнення все ще невідомі. Раніше вчені пов’язували наявність у людини певних генів з вищим ризиком розвитку хвороби. Зокрема такий зв’язок помітили у гена APOE4, який кодує білок аполіпопротеїн Е-4, проте вчені ніколи не перевіряли чи можливо, що успадкування по одній копії цього гена від кожного з батьків обов’язково призведе до появи хвороби Альцгеймера.

Дослідити цю гіпотезу вирішили й тому, що люди з двома копіями гена APOE4 становлять близько 2 відсотків усього населення планети й 20 відсотків усіх людей з цим захворюванням. Також відомо, що схвалений раніше у США препарат для лікування хвороби Альцгеймера «Лакембі» особливо часто призводив до серйозних побічних ефектів саме у людей, які мали дві копії гена APOE4. Це може означати, що таким пацієнтам необхідні інші методи лікування, розробка яких потребує детального вивчення генетичних причин виникнення хвороби Альцгеймера.

Як дізналися про нову форму хвороби?

Для дослідження американські науковці зібрали дані від близько 13 тисяч добровольців, з яких понад 500 осіб мали по дві копії гена APOE4. У пацієнтів оцінювали структурні зміни мозку, лабораторні маркери хвороби, зокрема підвищений рівень білка амілоїду у спинномозковій рідині, а також прояви захворювання, такі як когнітивні розлади.

В результаті понад 95 відсотків пацієнтів-гомозигот за геном APOE4 мали характерні для хвороби Альцгеймера патологічні зміни мозку або лабораторних показників. А перші симптоми них виникали приблизно у 65 років, що в середньому на 10 років раніше, ніж у людей з іншими варіантами гена.

Що далі?

Зважаючи на результати, вчені вважають гомозиготність за геном APOE4 причиною появи хвороби Альцгеймера, що дозволяє говорити про окремий генетичний варіант цього захворювання. А значить майже п’ята частина таких пацієнтів потребують розробки методів лікування, що будуть враховувати нові дані про походження хвороби. Це також може допомогти в розробці ранньої діагностики хвороби Альцгеймера, що дозволить розпочати лікування пацієнтів ще до початку появи когнітивних порушень.

  • На думку вчених, найбільш перспективним варіантом лікування нової форми хвороби Альцгеймера може виявитися генна терапія. Наприклад, якщо замінити ген APOE4 на такий, що не викликає захворювання або робить організм стійким до нього, як от рідкісний варіант гена RELN. Раніше вчені описали випадок, коли цей ген допоміг чоловіку з хворобою Альцгеймера відстрочити появу когнітивних порушень.

Джерело