Донорське серце вперше доставили пасажирським літаком через Атлантику

Серце для трансплантації вперше доставили до пацієнта на борту пасажирського літака через Атлантичний океан — із Французької Вест-Індії в Париж. Орган провів у дорозі більш ніж 12 годин у захисному боксі, після чого його успішно пересадили пацієнтові. Цей досвід допоможе зробити органи для пацієнтів доступнішими, оскільки показує, що відстань і час на транспортування не завжди є обмеженням у трансплантології. Успіхом діляться французькі лікарі у статті журналу The Lancet.

Донорське серце на борту пасажирського літака з Французької Вест-Індії в Париж. Guillaume Lebreton, Pascal Leprince / The Lancet, 2024

👋 Слідкуйте за наукою разом з нами — підписуйтеся на наш телеграм та інстаграм, буде цікаво!

Куди полетіло серце?

Пересадку серця потребував 70-річний чоловік у Парижі. Донор для нього знайшовся аж у Французькій Вест-Індії у Карибському морі, але лікарі вирішили спробувати доставити орган у Європу. Методом транспортування обрали комерційний рейс авіакомпанії Air France, оскільки приватний літак для перевезення, як це зазвичай роблять для доставки донорських органів, був би надзвичайно дорогим. Крім того, медики хотіли перевірити, як впорається з довготривалим, понад 10-годинним польотом, апарат для підтримання життєздатності органу, який омиває його рідиною з киснем.

У результаті, донорське серце провело поза тілом 12 годин і 6 хвилин та успішно підтримувалося апаратом, попри турбулентності. Після прибуття його трансплантували пацієнтові, якому орган успішно прижився, і вже за місяць чоловіка виписали з лікарні. А лікарі вважають, що їхній позитивний досвід допоможе отримати серця пацієнтам, для яких донори знаходилися лише у віддалених частинах світу.

  • Донорську печінку вчені теж навчилися довше тримати поза тілом, щоб мати час на додаткові обстеження органа. Завдяки новітньому апарату орган витримав поза тілом аж три доби перед трансплантацією.

Джерело