Де постраждалим від російських воєнних злочинів отримати безкоштовну юридичну допомогу

Вікторія Карпа, юристка та правозахисниця ГО ЮрФем, розповідає чому постраждалим від російської агресії треба звертатися по юридичну допомогу та де її можна отримати безоплатно 

 

«Сексуальне насильство в умовах війни — це воєнний злочин, і саме так воно буде кваліфікуватися на міжнародному рівні. Воєнні злочини не мають терміну давності», — Вікторія Карпа, юристка та правозахисниця центру ЮрФем пояснює, чому сексуальне насильство під час війни — це не лише зґвалтування,  як воно кваліфікується національному та міжнародному рівнях, і де отримати безоплатну юридичну допомогу постраждалим від воєнних злочинів окупантів.

Посилання на відео: Що таке насильство в умовах війни та як воно кваліфікується юридично?

Ділимося важливими тезами.

  • Воєнні злочини не мають терміну давності:

    Постраждалі можуть звернутися по допомогу встановлення справедливості та правосуддя, навіть якщо мине 10 років опісля скоєння злочину – кривдника буде покарано та притягнуто до відповідальності, незалежно від того, коли цей злочин був вчинений. 

  • Винен завжди лише злочинець: 

Постраждала людина ніколи не є винною в тому, що з нею трапилося, винен завжди лише кривдник: як і той, хто безпосередньо скоїв злочин, так і особи з вищого керівництва, які надали наказ.

  • В умовах війни за міжнародними нормами для встановлення правосуддя необов’язково мати фізичні, судово-медичні докази. Достатньо усних свідчень.

  • Постраждалі мають право звернутись по безоплатну правову допомогу і домогтися правосуддя як на національному, так і на міжнародному рівні.

  • В умовах окупації неможливий акт «добровільної згоди» між російським військовим та постраждалою особою на сексуальні стосунки: доводити, що згоди не було, не потрібно.

Якщо ви постраждали від злочинів  російської армії або стали їх свідком, ви можете звернутися по безоплатну допомогу у регіональні Центри допомоги врятованим або ж через Платформу допомоги врятованим – онлайн майданчик, де зібрані усі ключові сервіси, які допомагають постраждалим.

Постраждалим гарантується право на конфіденційність та надається безоплатна психологічна, соціальна, правова підтримка. 

МЕДІАФАЙЛИ: Центр допомоги врятованим: медіафайли

Центри допомоги врятованим – це державні установи, де юристи допоможуть вирішити будь-які питання з оформленням, відновленням, отриманням документів, психологи нададуть консультації, а кейс-менеджери допоможуть з індивідуальними випадками, з якими стикнулися постраждалі від війни. 

У фізичні «Центри допомоги врятованим» можна прийти особисто у Києві, Львові, Запоріжжі, Дніпрі, Чернівцях, Мукачеві. У Херсоні та Харкові працюють мобільні центри. Незабаром ще низка Центрів розпочне роботу в інших регіонах. Адреси та контакти можна знайти на Платформі допомоги врятованим.

Центри працюють у рамках Платформи допомоги врятованим, першому в Україні онлайн-майданчику, де зібрана інформація про всі ключові сервіси допомоги постраждалим внаслідок війни. Завдяки Платформі громадяни зможуть простіше і швидше отримати потрібну допомогу. 

Центри створено за ініціативи Офісу Віцепрем'єр-міністерки  з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, сприяння Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики та підтримки Фонду ООН у галузі народонаселення в Україні й місцевих органів влади.

 

Джерело