Чотири віруси в людському геномі виявилися пов’язані з шизофренією та депресією

Принаймні чотири ретровірусні ДНК в людському геномі виявилися пов’язаними з підвищеним ризиком розвитку психічних розладів. Активність одного з них підвищує ризик депресії, іншого — біполярного розладу, а три відповідають і за підвищену ймовірність розвитку шизофренії. Їхнє вивчення допоможе краще зрозуміти, яку роль мають спадкові фактори у розвитку ментальних порушень і як їм можна протидіяти. Дослідження опублікували у журналі Nature Communications.

Shutterstock

Як потрапила вірусна ДНК до людського геному?

Приблизно 8 відсотків усього людського геному припадає на ДНК, що походить від ретровірусів. Вона вбудувалася у геном, коли у минулому, у деяких випадках — мільйони років тому, віруси інфікували клітини, вставилися в послідовність ДНК господаря та стали передаватися нащадкам разом з нею.

Довгий час вважалося, що ці так звані людські ендогенні ретровіруси в геномі жодним чином не впливають на здоров’я, але дослідження останніх років вказали, що вони щонайменше здатні впливати на роботу сусідніх генів, а деякі навіть беруть участь у важливих клітинних процесах. Попередні дослідження також пов’язували людські ендогенні ретровіруси з психічними розладами, але вони переважно були проведені до того, як з’явилася можливість високоточного аналізу геному з виявленням його зв’язків із складними патологіями. Тому науковці Корнельського університету взялися дослідити питання новітніми методами генетики.

Що вдалося дізнатися про віруси та психічні розлади?

Дослідники проаналізували активність ретровірусів у клітинах мозку 792 людей, пов’язуючи її з поширеністю серед них психічних розладів. Відтак результати зіставили з даними десятків тисяч людей, які брали участь в інших генетичних дослідженнях.

У результаті, науковці знайшли чотири ретровірусні ДНК, активність яких була найбільшою мірою пов’язана з підвищеним ризиком психічних розладів. Два з них були пов’язані з ризиком шизофренії, третій — з ризиком як шизофренії, так і біполярного розладу, четвертий — з ризиком депресії.

Поки невідомо, що стоїть за зв’язком, але можливим механізмом вчені називають стимулювання вірусами запальних процесів у мозку, які збільшують шанси виникнення порушень.

Чим важливі нові результати?

Результати науковців приводять до висновку, що ендогенні ретровіруси в людському геномі можуть виконувати ще суттєвішу роль, ніж вважалося дотепер. Хоч психічні розлади не обумовлені лише цими послідовностями ДНК, а залежать від генетичних варіантів та численних внутрішніх і зовнішніх факторів, нові дані можуть допомогти з’ясувати механізм їхнього розвитку. А з кращим розумінням стає можливо розробити ефективніші методи запобігання та лікування порушень.

  • Психічні розлади є складними хворобами, які не мають єдиної причини виникнення. Наприклад, з депресією та тривожністю вчені пов’язали щонайменше 500 генетичних варіантів.

Джерело