Білки плазми крові дозволять діагностику раку за 7 років до його проявів

Масштабне дослідження британських вчених виявило у плазмі крові людей 371 білок-маркер раку і майже третина з них з’являлася в плазмі більш як за 7 років до постановки діагнозу. Воно також виявило білки, специфічні для певних онкологічних захворювань, таких як рак легенів та печінки, лейкемія та лімфома. Це дозволить раніше діагностувати рак та починати лікування. Дослідження опублікували у журналі Nature Communications.

Узагальнення ідеї дослідження. Papier et al. / Nature Communications, 2024

Як вивчали білки?

Для виявлення потенційних маркерів раку науковці дослідили більш як 44 тисячі зразків крові учасників програми UK Biobank, яка покликана визначити, як генетичні чинники та фактори довкілля впливають на розвиток хвороб. Серед цих зразків було 4900 зразків крові людей, яким діагностували один з 19 досліджуваних типів раку.

З 1463 досліджуваних білків науковці виокремили 371 білок-маркер раку, з яких 107 білків з’являлися у плазмі крові за 7 років до постановки відповідного діагнозу. Серед цих 107 білків виявили чотири — SFTPA2, пов’язаний з ризиком раку легенів, TNFRSF1B і CD74, пов’язані з ризиком неходжкінської лімфоми, та ADAM8, пов’язаний з ризиком лейкемії. Ці чотири білки продемонстрували найбільш достовірний зв’язок з відповідними видами раку за результатами як проспективного аналізу, так і генетичних досліджень. Загалом ці специфічні до певного типу раку білки, що з’являються у плазмі крові за багато років до постановки діагнозу, можуть слугувати маркерами для раннього виявлення цього захворювання та своєчасного початку терапії.

  • Не лише білки можуть бути маркерами раку у плазмі крові, британські дослідники показали, що аналіз метаболітів у крові може з високою точністю вказувати на наявність раку у пацієнтів без характерних симптомів.
  • Але є і більш цікаві методи діагностики, зокрема, французькі науковці натренували мурах виявляти рак за запахом сечі.

Джерело