Бджоли винюхали рак легень з точністю більш як 90 відсотків

Бджоли виявились здатними реагувати на запах біомаркерів, пов’язаних з раком легень, і навіть відрізняти різні типи хвороби між собою. Комахи змогли виявити рак з точністю 93-100 відсотків. Тепер автори сподіваються створити метод ранньої діагностики раку легенів, коли пацієнту буде достатньо лише подихати на сенсор. Дані опублікували в журналі Biosensors and Bioelectronics.

Бджола, яка нюхає зразок. Saha lab

Як тестували реакцію бджіл на біомаркери раку?

Вчені створили синтетичний зразок, який за складом та концентрацією імітував дихання хворого на рак легень, тобто, містив леткі сполуки, які виділяє пухлина. Контрольним був зразок, схожий на подих здорової людини. Антени бджіл піддавали дії летких речовин, а за допомогою електрода фіксували зміни в активності їх мозку.

Дослідники виявили, що характер активації нейронів дозволяє чітко розпізнати зразки хворого та здорового подиху, а також виявити мінімальні зміни в їхніх хімічних концентраціях. Подальші тести проводили вже з запахами від клітин раку безпосередньо вирощених у лабораторії. З точністю 82 відсотки бджоли також розрізнили між собою два найпоширеніших типи раку легень: дрібноклітинного та недрібноклітинного.

Що ще можуть тварини-детектори

🦗 А от сарана у схожому дослідженні виявилась здатною винюхати три види раку ротової порожнини. Також сарана може виконувати роботу собак-нюхачів та детектувати вибухові речовини

🤖 Існує навіть електронний ніс на основі штучного інтелекту, який імітує собачий, але у двісті разів чутливіший за нього і може ідентифікувати ознаки раку простати

🐶 А справжні собаки виявились спроможними винюхати настання флешбеків у людей із постравматичним стресовим розладом

Джерело