Батьківство сповільнило старіння мозку

Мозок людей, що мали досвід виховання дітей, виявився стійкішим до вікових змін. Цей ефект спостерігається і у чоловіків, і у жінок, а також посилюється відповідно до кількості дітей в родині. Одне з пояснень, запропонованих дослідниками, полягає в тому, що батьківство вимагає підвищеної фізичної, когнітивної та соціальної активності, що йде на користь нейронним зв’язкам у мозку. Стаття доступна на bioRxiv.

Що показало дослідження?

За допомогою функціонального МРТ-сканування науковці отримали дані про активні ділянки мозку понад 37 тисяч людей та порівняли їх з відомостями про кількість дітей у цих осіб. Дослідники виявили, що чим більше у людини було дітей, тим більше нейронних зв’язків спостерігалося в областях мозку, відповідальних за рух та дотик. Зменшення кількості таких зв’язків вважається одним з найперших індикаторів старіння, тож мозок батьків виглядав «молодшим».

Оскільки цей ефект спостерігається у чоловіків та жінок протягом життя, вчені роблять висновок, що причина є складнішою, ніж просто наслідком вагітності чи пологів. Автори допускають, що до омолодження мозку можуть бути залучені різноманітні механізми, наприклад, зміна гормонального фону через піклування та прив’язаність до дитини. Також батьки часто демонструють підвищену фізичну, когнітивну та соціальну активність, що є добре відомими факторами для підтримки здоров’я мозку. Не можна виключати і роль різноманітних соціокультурних факторів та соціально-економічного статусу, тому необхідні подальші дослідження для кращого розуміння довгострокового впливу батьківства на мозок людини.

  • А от зростання в багатодітній родині має негативний вплив на самих дітей. Дослідники довели, що найкращі показники ментального здоров’я проявляють єдині діти у сім’ї, а також ті, що мають лише одного брата чи сестру.

Джерело