Астрономи виявили надшвидкий вітер чорної діри в галактиці Markarian 817

Фото: ESA Телескоп XMM-Newton виявив надшвидкий вітер чорної діри в Markarian 817

Маркарян 817 — галактика типу Сейферт 1, розташована на відстані 430 мільйонів світлових років у сузір’ї Дракона.

Міжнародна команда астрономів за допомогою рентгенівського телескопа XMM-Newton виявила надшвидкий вітер чорної діри в галактиці Маркарян 817. Про це повідомляє Sci News.

В основі кожної великої галактики лежить надмасивна чорна діра, чия величезна гравітація притягує газ з навколишнього середовища. Коли газ втягується, він збирається в плаский акреційний диск навколо чорної діри, де нагрівається і спалахує.

З часом найближчий до чорної діри газ проходить точку неповернення і поглинається нею.

Однак, чорні діри поглинають лише частину газу, який спіраллю наближається до них. Навколо чорної діри частина речовини викидається назад у космос, іноді з такою великою швидкістю, що очищає навколишній міжзоряний газ.

«У досліджуваній нами галактиці під назвою Markarian 817 «вентилятор» був увімкнений на нижчому рівні потужності, але там усе ще генерувалися неймовірні пориви вітру. Дуже рідко можна спостерігати надшвидкі вітри, і ще рідше виявляти вітри, які мають достатньо енергії, щоб змінити характер своєї галактики», — заявила астроном Мічиганського університету Міранда Зак.

За словами Тре Еліаса Куммуна, астронома з Римського університету, той факт, що Маркаріан 817 відчуває ці пориви вітру вже близько року, не проявляючи особливої активності, свідчить про те, що чорні діри можуть змінювати форму своїх галактик набагато сильніше, ніж вважалося раніше.

Маркарян 817 — галактика типу Сейферт 1, розташована на відстані 430 мільйонів світлових років у сузір’ї Дракона. Також відома як Mrk 817 або QSO J1436+5847, вона містить активну надмасивну чорну діру масою 81 мільйон мас Сонця.

Раніше повідомлялося, що астронавти на борту Міжнародної космічної станції (МКС) показали, як світиться атмосфера Землі.

James Webb зробив світлини 19 сусідніх спіральних галактик

Джерело