Археологи здивовані загадковими написами в єгипетському храмі трьох божеств

Під час вивчення святилища, в якому приносилися жертви богам, був виявлений незвичайний напис, який забороняє варити голови соколам.

У селищі Береніс на березі Червоного моря був виявлений храм віком 1700 років. Дослідники з’ясували, що у його стінах проводилися жертвопринесення з використанням соколів. Процедура підготовки тварин описана на стелі, що розташована в одному із залів святилища, і вона передбачає, що птахів потрібно було обезголовити та зварити. Самі голови соколів варити чомусь не рекомендувалося. Про це пише НВ.

Вчені мають здогади з приводу варіння соколів.

«Ми припускаємо, що жертовних тварин варили перед тим, як представити їх богу, можливо, щоб полегшити вищипування їх пір'я», — пише команда.

Проте решта деталей ритуалу викликала безліч запитань у вчених. Незрозуміло, навіщо було обезголовлювати жертовних тварин і чому не можна варити їхні голови. Крім того, поряд з п'єдесталом, куди потрібно покладати підношення богам, був гарпун. І це також змушує вчених поламати голову.

Ще одним невідомим у цьому рівнянні є те, кому ж були присвячені ці жертвопринесення. На стінах святилища вдалося знайти зображення трьох божеств, одне з яких було Гарпократом (в Єгипті його називали Гарпехруті), а двох інших вчені поки що не ідентифікували. Жіноче божество мало головний убір у вигляді сонячного диска та рогів, а чоловіче — голову сокола.

Гарпократ часто зображувався в тріадах — або з Осірісом та Ісідою, або з Ісідою та Серапісом. У майбутньому вчені планують встановити, хто ж склав йому компанію у Беренісі.

«Ця знахідка — невелика, але важлива частина в розшифровці складних релігійних вірувань і ритуалів, які процвітали в цьому портовому місті», — говорить Саліма Ікрам, професор єгиптології Американського університету в Каїрі.

Джерело